Města Dillí a Bombaj

Dillí

Dillí představuje druhé největší město Indie. Celkově i s aglomerací zde žije 15,3 milionů obyvatel. Rozkládá se na ploše 1 483 km2. Tímto městem protéká řeka Jamuna, která patří k nejposvátnějším hinduistickým řekám. Dillí je důležitým kulturním, ale i ekonomickým centrem nejen Indie, ale i celé Asie. Je zde hrubý domácí produkt 2,5x větší, než je indický průměr.

Zajímavá místa v Dilí

Dillí (Indie)V Dillí se nachází více než 175 památek. My si nyní přiblížíme alespoň některé z nich:

Qutab Minar
Quatab Minar najdete na konci města. Představuje komplex muslimských staveb. Poznáte zde kulturu i velký kus dějin.
Hlavní budovou je 73 metrů vysoký minaret vítězství z roku 1368. Několikrát byl zničen. Kromě toho na tomto místě najdete velké množství hrobek, další minaret atd. Součástí je i známý železný sloup nazývaný „Nerezavějící železný sloup“, který ukrývá jednu záhadu. Jak je možné, že tento sloup vystavěný před 800 lety s využitím tehdejší technologie opravdu nezrezavěl? To se už asi nedozvíme…

Red Fort
Dillí (Indie)Red Fort (Červená pevnost) je jedna z nejvýznamnějším památek v Novém Dillí. Jde o mohutné stavby z červeného pískovce, které se táhnou 2 kilometry. Tato stavba vznikla v 17. století a její výstavba trvala 10 let. Vejít můžete hlavní vstupní branou Lahore Gate. Uvnitř najdete mešity, skvostné paláce a další místnosti. Je zde také známý bazar Chatta Chowk.

Dalšími památkami Dillí jsou např. Khirki-ki-Masjid, Kuvvatul islám, Baháí Temple, Humájúnova hrobka,…

Bombaj

Bombaj (Indie)Bombaj (neboli také Mumbai) je největším městem Indie. I svou aglomerací je pak největší metropolitní oblastí světa. Má kolem 13,3 milionů obyvatel. Bombaj leží na západním pobřeží Indického poloostrova a je zde velmi důležitý přístav. Z náboženského vyznání zde najdete hinduisty, muslimy i křesťany. Místo dnešní Bombaje bylo osídleno už ve 2. století př.n.l.
Je zde výrazně vyvinutý rybářský průmysl. Centrum města bylo vystavěno Portugalci v době kolonizace.

Zajímavá místa v Bombaji

Není zde příliš památek, ale přesto toto město stojí za návštěvu. Najdete tu např.:

Bollywood
Jde o centrum indického filmu. Pochází odtud většina filmové produkce. Centrum funguje od roku 1899. Filmy jsou v hindštině a nám Evropanům zůstávají zatím neznámé.

Brána Indie (Gate of Indie)
Brána Indie (Gateway of India) se nachází v jižní Bombaji. Výška této brány je 26 metrů a byla stavěna v letech 1911 – 1924. Tato brána připomíná návštěvu krále Spojeného království a také indického císaře Jiřího V.

Chrám Mahálakšmí
Tento chrám je zasvěcený Lakšmí, což je bohyně bohatství a štěstí. Uvnitř chrámu najdete sochu této bohyně. Chrám je velmi často navštěvovanou památkou.

Calaba
Tuto čtvrť byste neměli jako turisté minout. Je totiž oblíbených turistickým centrem. Najdete tu mnohé restaurace s indickými specialitami a jsou zde i mnohé hotely.

Copyright © 2024 Indie | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Což takhle víkend v Benátkách, nebo v ruské Moskvě. Nebo se můžete vydat na dovolenou do slovenské Bratislavy, do Rakouska, do francouzského Saint-Tropez a nebo do Ameriky či Litvy. Což takhle dovolená ve Španělsku nebo na Korfu?